Stejně jako korejské produkty pro péči o pleť je proslulý i samotný proces, během něhož jsou aplikovány. Slovo proces je použito zcela záměrně – obvykle se totiž hovoří o úctyhodných 10 krocích, které mohou vyvolávat dojem malého rituálu. Pojďme si tedy nyní blíže představit, jaké kroky tradiční korejská péče o pleť zahrnuje:
1. První čištění
Abyste z pleti po celém dni důkladně odstranili všechny nečistoty, make-up a v neposlední řadě také krém s ochranným faktorem, je nejlepší volbou olejový čistič, který si se vším hravě poradí. Velmi oblíbené a příjemné jsou zejména hydrofilní odličovací oleje a balzámy (např. ty od značky Banila Co. nebo Heimish), které se nanášejí na suchou pleť, po kontaktu s vodou se přemění na mléčnou emulzi a pleť po smytí nevysuší. Snesou je i majitelé mastné pleti, protože jejich složení je nekomedogenní.
Olejový čistič má své místo zejména ve večerní rutině, ráno jej není nutné zařazovat.
2. Druhé čištění
U čištění pleti ještě chvíli zůstaneme – druhým krokem je totiž čistič na bázi vody (obvykle mírně pěnivý gel či přímo jemná pěna). Ten se postará o to, že vaše pleť bude skutečně čistá a zbaví ji přebytečné mastnoty z předchozího kroku či odumřelých buněk, potu apod. z noci v případě ranní rutiny. Vyberte si takový čistič, který není příliš agresivní. Poznáte to snadno, a to díky vysoké pěnivosti a nepříjemnému stahujícímu pocitu, který na vaší pleti zanechá. Namísto toho se porozhlédněte po čističi s nízkým pH, který nebude narušovat přirozenou kožní bariéru (tím je například Low pH Pore Deep Cleansing Foam od Pyunkang Yul).
Máte-li velmi citlivou či suchou pleť a čističe vám nevyhovují, zkuste v ranní rutině pleť umýt pouze čistou vodou.
3. Exfoliace
Exfoliace slouží zejména k odstranění odumřelých kožních buněk a projasnění pleti. Existují dva hlavní druhy exfoliace (či peelingu, chcete-li) – mechanická a chemická. K jemné mechanické exfoliaci dochází již během čištění pleti, proto většinou není třeba ji provádět znovu v dalším kroku nebo zařazovat chemický exfoliant. Naopak, v tomto případě je dobré postupovat s maximální opatrností a chemický peeling zařazovat raději jen do večerní rutiny. Vyhněte se v tom případě následné aplikaci silných nebo konfliktních aktivních látek (např. retinolu), což by mohlo mít za následek podráždění pleti, stejně jako příliš častá exfoliace. Ráno po chemické exfoliaci je pak naprostým imperativem použití ochrany proti slunci, tzn. přípravku s SPF.
Vyzkoušejte třeba „zázračný“ exfoliační toner od Some by Mi nebo AHA/BHA toner od COSRX.
4. Tonizace
Toner je přípravek, který přebírá štafetu po čističi na vodní bázi a dále přispívá normalizaci přirozeného pH pleti. Zároveň jí v první fázi navrací hydrataci a připravuje ji na aplikaci dalších prospěšných látek. O funkci toneru jsme se podrobněji rozepsali v tomto článku. Pokud tápete, po jakém toneru sáhnout, zcela jistě nic nezkazíte tím s obsahem zeleného čaje od Isntree, který pleť skvěle zklidní, osvěží a nezatíží.
5. Maska
Podobně jako exfoliace, i tento krok je v zásadě volitelný a není nezbytné jej zařazovat do každé rutiny. Pokud však máte čas a chcete své pleti dopřát prvotřídní péči, dejte si na obličej masku, ať už klasickou či plátýnkovou, a zatímco bude působit, užijte si si zasloužený a ničím nerušený relax. Poté masku smyjte a pokračujte v další péči, nebo ji sejměte a zbylou tekutinu zapracujte do pleti.
6. Esence
Třebaže esence není v českém prostředí tolik skloňovaná, v korejské péči o pleť má své nezpochybnitelné místo. Podobně jako toner, i esence slouží k hydrataci pleti a zároveň v ní nalezneme další pečující, antioxidační či zklidňující složky. K lepšímu pochopení významu esence může pomoci, když si pleť představíte jako kuchyňskou houbičku. Pokud je suchá, příliš nesaje. Jakmile ji ale důkladně navlhčíte, schopnost její absorpce se rapidně zvýší. To samé se stane s vaší pletí, která pak lépe vstřebá všechny cenné a prospěšné látky ve zbytku vaší rutiny. Univerzální volbou je např. esence s hlemýždím extraktem a včelím jedem od značky Benton.
7. Sérum
Sérum je krokem, který pravděpodobně není potřeba sáhodlouze představovat. Jde o koncentrovaný produkt, jehož primárním účelem je adresovat konkrétní potřeby a nedostatky pleti. Může jít o známky stárnutí, pigmentové skvrny, akné, či nejednotný tón pleti. Sérum mívá hustší strukturu, i když to není pravidlem. Séra můžete ve své rutině střídat a také vrstvit, pamatujte však, že největší účinek bude mít vždy to, které jste na pleť nanesli jako první. Při vrstvení se rovněž doporučuje aplikovat séra dle konzistence, a to od nejřidšího po nejhustší.
Vyzkoušejte třeba vysoce koncentrované sérum od A'pieu, které obsahuje účinné a osvědčené přírodní ingredience.
8. Oční krém
Jelikož většina přípravků nemá být do těchto míst aplikována, může být oblast očí často opomíjená, ale péči si zasluhuje stejným, ne-li větším dílem. Nezřídka se totiž nedokonalosti, které chceme řešit, jako jsou tmavé kruhy, vrásky či otoky, vyskytují právě v okolí očí. Oční péči vybírejte pečlivě a vždy ji nejprve opatrně otestujte. Ideální je používat oční krém ráno i večer a velmi dobrou službu mohou udělat také hydrogelové polštářky, které fungují jako maska a oblast očí perfektně vyživí a zklidní.
9. Pleťový krém
Blížíme se do finále! Po vyčištění, hydrataci a aplikaci účinných látek přichází na řadu krém. Ten všechny předchozí vrstvy v pleti pomyslně uzamkne a zároveň zabrání tomu, aby docházelo k tzv. transepidermální ztrátě vody, tzn. jejímu odpařování z pleti. Není proto dobrý nápad jej vynechávat, např. pokud máte pleť mastnější a po nanesení krému máte nepříjemný pocit – v takovém případě je namístě poohlédnout se po krému, který je lehký, třeba jako Acne Cream od Pyunkang Yul. Volba vhodného krému dle typu a potřeb vaší pleti je skutečně důležitá a ve chvíli, kdy jej najdete, můžete zaznamenat podstatnou změnu k lepšímu.
10. SPF
Krém s SPF se sice týká pouze ranní rutiny, je ale naprosto klíčový (a to i v zimě nebo když je zamračeno). Sluneční paprsky jsou totiž pro pleť škodlivé a výrazně se podílejí na jejím stárnutí. Nemluvě o tom, že by byla škoda, kdyby všechny předchozí kroky péče přišly vniveč. Krémy s ochranou proti slunci se dělí na 3 základní druhy (minerální, chemické a hybridní) podle toho, jaké druhy filtrů jsou v nich použity. Žádný druh není prokazatelně lepší, každý funguje na jiném principu a je tak zapotřebí volit SPF dle typu pleti a osobních preferencí. Jedno je však jisté – dnešní krémy s SPF (a ty korejské především) jsou povětšinou na velmi vysoké úrovni, nemají nepříjemný zápach, nezanechávají obávaný bílý film a pleti poskytují péči. To vše zvládá třeba Aloe Soothing Sun Cream od COSRX.
Ačkoliv se může korejská péče zdát náročná, není důvod se čehokoliv obávat nebo se hned v úvodu nechat odradit. Jelikož je každá pleť individuální, měla by být individuální i péče o ni. Aby byla vaše pleť hebká a zářivá, není nezbytné striktně dodržovat všechny kroky. Je však užitečné pochopit, k čemu jednotlivé kroky slouží a jak svou rutinu modifikovat, aby odpovídala právě vašim potřebám a životnímu stylu.