Chemický peeling: AHA, BHA a PHA kyseliny a jejich účinky

Exfoliace je pojem, který má ve skincare své nezastupitelné místo. Stručně řečeno se jedná o proces, při kterém se pleť zbavuje odumřelých kožních buněk. Může se tak dít prostřednictvím enzymatického, mechanického nebo chemického peelingu. A právě o tom chemickém dnes bude řeč. 

Chemický peeling je šetrnější než peeling mechanický, jelikož se jeho účinky dostavují postupně, a při správném používání tak nehrozí nechtěné loupání kůže nebo zarudnutí. Mezi jeho nejvýznamnější účinky patří zejména projasnění a omlazení pokožky, ale také stažení rozšířených pórů a zjemnění jizviček po akné. Tyto benefity si v tomto případě berou na starost ovocné AHA a BHA kyseliny, jejichž koncentrace v produktech může být různá. Jaký je mezi nimi rozdíl? A jak je správně používat?

 

AHA kyseliny

AHA kyseliny, známé také jako alfa-hydroxykyseliny jsou přirozeně se vyskytující kyseliny, a to například v ovoci nebo v mléce. Mají na pleť především omlazující účinky - zmírňují hyperpigmentaci, vyhlazují jemné vrásky a napomáhají produkci kolagenu. AHA kyseliny jsou rovněž oblíbené i v boji proti tvorbě akné a účinně redukují jizvy jím způsobené. Působí protizánětlivě, antibakteriálně a antioxidačně. Tento typ kyselin je vhodný zejména pro zralou a suchou pleť, a to z toho důvodu, že AHA kyseliny mají schopnost udržet pleť hydratovanou. V kosmetice se nejčastěji setkáváme s kyselinou glykolovou, mléčnou, citronovou, vinnou, jablečnou, maleinovou nebo mandlovou

• KYSELINA GLYKOLOVÁ (Glycolic Acid): S kyselinou glykolovou se v kosmetice setkáváme nejčastěji, a to proto, že má ze všech AHA kyselin nejmenší molekuly, které velmi snadno pronikají hluboko do pokožky. Odstraňuje odumřelé kožní buňky a stimuluje obnovu nových. Napomáhá tvorbě kolagenu, díky němuž je pokožka pružná a pevná. Kyselina glykolová rovněž vyhlazuje jemné vrásky a zlepšuje tón a strukturu pleti. Má i hydratační schopnosti a při pravidelném používání snižuje hyperpigmantaci. V boji proti akné působí zejména tím, že čistí ucpané póry a zabraňuje vzniku zanícených pupínků

• KYSELINA MLÉČNÁ (Lactic Acid): Kyselina mléčná se přirozeně vyskytuje v mléce. Mezi její hlavní benefity patří rozjasňující schopnosti. Zároveň pleť vyhlazuje, zpevňuje, vyrovnává její tón a snižuje výskyt jemných vrásek či pigmentových skvrn. Mimo to také udržuje správné pH pleti.

• KYSELINA CITRONOVÁ (Citric Acid): Kyselina citronová se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. V péči o pleť působí především jako antioxidant. Zpomaluje předčasné stárnutí pleti a zároveň čistí ucpané póry a vyrovnává tón pleti, kterou zjemňuje a vyhlazuje.

• KYSELINA VINNÁ (Tartaric Acid): Kyselina vinná rovněž zastupuje především antioxidační funkci, čímž chrání pokožku před poškozením volnými radikály slunečním zařením. Zmírňuje příznaky stárnutí a pomáhá vázat vlhkost v pokožce, což ocení zejména suchá pleť. 

• KYSELINA JABLEČNÁ (Malic Acid): Kyselina jablečná je oblíbená zejména díky svým hydratačním a antioxidačním schopnostem.

KYSELINA MANDLOVÁ (Mandelic Acid): Kyselinu mandlovou najdeme, jak už název napovídá, v mandlích. V péči o pleť se stará zejména o eliminaci tvorby akné, protože má antibakteriální vlastnosti. Mimo jiné také snižuje hyperpigmentaci.

 

BHA kyseliny

BHA kyseliny neboli beta-hydroxy kyseliny jsou vyhledávány zejména pro jejich účinky v eliminaci tvorby akné. Jejich zástupce - kyselina salicylová - má schopnost čistit póry hluboko a zevnitř, což z ní dělá výjimečnou složku. Po proniknutí dovnitř póru rozpouští usazený kožní maz, čímž zabraňuje další tvorbě nežádoucího akné. Mimo to působí protizánětlivě a antibakteriálně. BHA kyseliny jsou vhodné zejména pro mastnou a smíšenou pleť.

 

PHA kyseliny

Čas od času se v kosmetice můžete setkat i s PHA kyselinami. Ty jsou oproti výše zmíněným velmi mírné - mají schopnost na sebe vázat vodu, čímž pokožku intenzivně hydratují. Mají také antioxidační účinky a posilují přirozenou ochrannou kožní bariéru před poškozením nepříznivými vnějšími vlivy. Mezi PHA kyseliny patří kyselina laktobionová, glukonovágalaktóza. Z důvodu velké šetrnosti jsou PHA kyseliny vhodné i pro citlivou pleť

 

Jak kyseliny používat?

I přesto, že jsou exfoliační kyseliny šetrnější než mechanický peeling, je třeba být při jejich používání obezřetný, neboť hrozí podráždění. Pokud s kyselinami dosud nemáte žádné zkušenosti, zařaďte je do své skincare rutiny prozatím 1x týdně a v nižší koncentraci. Až si na ně pleť zvykne, můžete interval zkrátit na 2x až 3x týdně a postupně přidávat produkty s vyšší koncentrací. Exfoliační kyseliny také vždy používáme večer. Absolutní nezbytností při používání kyselin, je pak během ranní skincare použití SPF, a to s minimálním faktorem 30 (v letních měsících však doporučujeme SPF 50). 

 

Jaké produkty zvolit?

Produktů, ve kterém se exfoliační kyseliny vyskytují, je celá řada. Zde jsou naši favorité:

První čištění:

•  BANILA CO - Clean It Zero Cleansing Balm Pore Clarifying (AHA, BHA a LHA kyseliny)

Druhé čištění:

• COSRX - Low pH Good Morning Cleanser (BHA kyselina)

COSRX - Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser (BHA kyselina)

Toner:

• COSRX - BHA Blackhead Power Liquid (BHA kyselina)

COSRX - AHA/BHA Clarifying Treatment Toner (AHA a BHA kyseliny)

SOME BY MI - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Toner (AHA, BHA a PHA kyseliny)

• SKIN1004 - Madagascar Centella Hyalu-Cica Brightening Toner (BHA kyselina)

SKIN1004 - Madagascar Centella Toning Toner (PHA kyselina)

Sérum:

• SOME BY MI - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Serum (AHA, BHA a PHA kyseliny)

• BEAUTY OF JOSEON - Glow Serum: Propolis + Niacinamide (BHA kyselina)

• BEAUTY OF JOSEON - Glow Deep Serum: Rice + Alpha Arbutin (PHA kyselina)

Zpět do obchodu